á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Angielski pisarz i podróżnik - Colin Thubron stara się uzupełnić naszą wiedzę o jednej z największych rzek świata. Nie jest to jednak zwyczajna wyprawa samotnego turysty. Począwszy od konnej eskapady po mongolskich bagnach Thubron zmaga się z przeciwnościami srogiego klimatu, (...) kontuzją stopy, biurokratyczną machiną pogranicznych kontroli a nawet podejrzeniami o szpiegostwo. Ma przed sobą do pokonania prawie trzy tysiące kilometrów zanim dotrze nad wybrzeże Morza Ochockiego. Rusza w podróż zaopatrzony w bogatą wiedzę na temat historii, politycznych zawiłości granicy rosyjsko-chińskiej, ale i także wiedzy etnograficznej i przyrodniczej.
Nie jest to powieść typowo przygodowa. Opisy rosyjskiego i chińskiego brzegu rzeki Amur skłaniają do smutnej refleksji, że brutalna ingerencja polityki, czy chęci ekonomicznych zysków niszczy to, co naturalne, co od wieków było zgodne z naturą.
Szkoda wielka, że do książki nie zostały dołączone zdjęcia z wyprawy. A może to specjalny zabieg, by pobudzić naszą wyobraźnię? Dla mnie czytelnicza podróż z Colinem Thubronem (Tu-be-longiem - jak go nazywał chiński przewodnik Liang) była fascynującym wyzwaniem. Wiele z niej wyniosłem.
Colin Thubron po raz kolejny zabiera nas w fascynującą podróż, tym razem wzdłuż rzeki Amur, na pograniczu Rosji, Mongolii i Chin. Książkę odczytałem jako swoiste rozszerzenie jego wcześniejszego dzieła, "Po Syberii", choć ta publikacja ma własny, unikalny charakter.
Reportaż trzyma w napięciu, wciągając czytelnika w opowieść o rzece, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu granic oraz relacji między państwami. (...) Autor z niezwykłą wrażliwością opisuje zarówno majestatyczne krajobrazy, jak i zamieszkujące nad brzegami Amuru społeczności. Thubron nie tylko snuje opowieści o przyrodzie, ale również doskonale wplata w fabułę kontekst historyczny i polityczny, tłumacząc skomplikowane zależności między regionami.
W swojej podróży Thubron wchodzi w dialog z mieszkańcami, poznając różnorodne społeczności zamieszkujące nad Amurem. Spotyka ludzi o odmiennych tradycjach, wierzeniach i stylu życia, a jego wnikliwe rozmowy z nimi dodają książce głębi i autentyczności. Interakcje te są czasem pełne otwartości, a innym razem naznaczone rezerwą, co idealnie oddaje skomplikowaną naturę tego pogranicza.
W trakcie podróży Thubron kilkakrotnie spotyka się z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, FSB, które zatrzymują go na trasie, podejrzliwe wobec jego obecności w tych regionach. W pewnym momencie liczył się nawet z możliwością aresztowania przez Rosjan, co tylko podkreśla napiętą atmosferę tamtejszej rzeczywistości i politycznego kontekstu, w którym się poruszał.
Urzekł mnie koloryt krajobrazu, jakim dzieli się autor. W budujący sposób przedstawił też kontekst historyczny, tłumacząc, co z czego wynika, i jak te skomplikowane losy wpływają na współczesność.
Serdecznie polecam tę książkę każdemu, kto ceni literaturę podróżniczą z głębszym, refleksyjnym przekazem.
** 22:09 * 10.02.2025 * 14/2025 *